Οι στόχοι για το μέλλον μου – Η σημασία της αλληλεπίδρασης και των συναισθημάτων μου

Την Τετάρτη 3 Απριλίου στον χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε δράση με τίτλο ¨ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ- Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥ¨,στα πλαίσια των αξόνων 1 και 9.
Την δράση υλοποίησε η κ. Βελέντζα Ράνια, ως προσκεκλημένη σύμβουλος ψυχικής υγείας η οποία ειδικεύεται σε θέματα προσωπικής ανάπτυξης μέσω της τέχνης (art therapy). Στη δράση συμμετείχαν οι μαθητές/τριες Παπαγιώτης Αντώνης, Βαίου Αντωνία, Μαλασιώτη Γεωργία, Τσιούπη Ηλέκτρα, Καλουδάκης Στέλιος και οι εκπαιδευτικοί Κουλοσούσα Έρρικα και Λάζου Εύη.
Στην πρώτη ενότητα οι μαθητές/τριές ζωγράφισαν τους στόχους τους για το μέλλον τους και συζήτησαν για το ποιοι παράγοντες θεωρούν πως θα τους στηρίξουν συναισθηματικά και πρακτικά στην υλοποίηση τους. Στην δεύτερη ενότητα, υλοποιήθηκε ομαδική δραστηριότητα κατά την οποία σχεδιάστηκε και χτίστηκε ο κορμός ενός δέντρου, όπου όλοι μαζί ενωμένοι ως παζλ αλληλεπιδρούν ώστε να φτάσουν ψηλά στα κλαδιά του, όπου βρίσκονται τα όνειρα και οι στόχοι τους.