Περί συναίνεσης…

Την Δευτέρα 8/4/2024 το ΕΝΕΕΓΥΛ Ν.Ιωνίας συμμετείχε στο φεστιβάλ WOW Athens που διοργανώθηκε από το Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣ). Η αίθουσα του ΚΠΙΣ γέμισε από μαθητές και μαθήτριες, σε μια εκδήλωση αφιερωμένη στην συναίνεση. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με οδηγό  την τέχνη και την επιστήμη δημιούργησαν έργα και πρότζεκτ με κεντρική θεματική την έννοια της συναίνεσης. Τα αποτελέσματα των παραπάνω έργων / πρότζεκτ παρουσιάστηκαν δια ζώσης από τα σχολεία της Αττικής σε ένα αισιόδοξο και ασφαλές περιβάλλον, με στόχο την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης σε θέματα που αφορούν στη συναίνεση, αλλά και στο σεβασμό στα όρια των άλλων. Το σχολείο μας ως σχολείο της περιφέρειας παρουσίασε το πρότζεκτ του, αφίσα και σύντομο βίντεο, διαδικτυακά, την ίδια ημέρα. Το πρότζεκτ δημιουργήθηκε από τμήμα μαθητών του Λυκείου ενώ η αφίσα φιλοτεχνήθηκε από την ομάδα AmeArt με την εποπτεία των εκπαιδευτικών Κατερίνας Μάρου και Βίκυς Σκαρλή. Η δράση πραγματοποιήθηκε στον χώρο του αμφιθέατρου και την παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Λυκείου και κάποια τμήματα του Γυμνασίου αλλά και εκπαιδευτικοί.
Πολυσυλλεκτικό και διαθεματικό, το φεστιβάλ εστίασε στην ελληνική πραγματικότητα σήμερα, αλλά, ταυτόχρονα, έστρεψε το βλέμμα και στα κοινά ζητήματα και τις προκλήσεις που απασχολούν όχι μόνο τον Ελλαδικό χώρο αλλά μάλλον όλο τον κόσμο.