Μετατρέποντας το τηγανόλαδο σε βιοντήζελ

Μία ενδιαφέρουσα δράση υλοποιήθηκε στο σχολείο μας πριν από κάποιο χρονικό διάστημα στο πλαίσιο μιας εντατικής προσπάθειας που γίνεται φέτος να προωθήσουμε την Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη (ΕΑΑ): «Πράσινη συνείδηση & Αειφόρος Επαγγελματικός Προσανατολισμός-Πράσινα επαγγέλματα». Ο κύριος Αλέξανδρος Λίτινας ήταν ο εισηγητής αυτής της δράσης. Ο κ. Λίτινας είναι Διευθυντής Έρευνας & Ανάπτυξης στην εταιρία Verdη οποία είναι προσηλωμένη στην πραγματική προστασία του Περιβάλλοντος σε όλα τα επίπεδα και  δραστηριοποιείται σε τομείς, που δεν προσκρούουν στις πεποιθήσεις της για τον Άνθρωπο και την Ηθική, με έμφαση στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Μία από τις δραστηριότητές της είναι να μετατρέπει το τηγανόλαδο σε βιοντήζελ. Αυτό ήταν και το θέμα της δράσης. Ο κ. Λίτινας παρουσίασε τη διαδικασία στους μαθητές-τριές μας, στη συνέχεια έγινε μια προσομοίωση της διαδικασίας με την ενεργητική συμμετοχή των παιδιών και στο τέλος έπαιξε μαζί με τα παιδιά ένα διαδραστικό κουίζ σχετικά με το τηγανόλαδο και τη μετατροπή του σε βιοντήζελ. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Λίτινα για την άψογη συνεργασία, τους μαθητές για την προθυμία τους, τους γονείς των μαθητών-τριών μας για την προσφορά του τηγανόλαδου και όλα τα μέλη της ομάδας συντονισμού της δράσης.

Η ομάδα εκπαιδευτικών

Μωραΐτου Ελευθερία, Ντάφου Βαΐα, Σίμου Αργυρούλα, Φιλίππου Όλγα- Ευγενία, Κασαβέτη Ανδρονίκη

Λίγα λόγια για τον κ. Λίτινα

Ο Αλέξανδρος Λίτινας είναι κάτοχος πτυχίου Χημικών Μηχανικών από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και μεταπτυχιακού στην Τεχνολογία Αειφόρας Ενέργειας από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Ντελφτ. Έχει αναλάβει την διεύθυνση του τμήματος Έρευνας και Ανάπτυξης της  εταιρίας Verd από το 2010 και είναι υπεύθυνος τόσο για το πολύ σημαντικό ερευνητικό έργο σε συνεργασία με πανεπιστήμια, ερευνητικά ιδρύματα και ευρωπαϊκούς φορείς, όσο και για την ανάπτυξη νέων προϊόντων της Εταιρίας.